ROLNICTWO BLOG

blog o rolnictwie




Nowy Prosument od 2022. Policzyłem i się OPŁACA!

Oglądalność i zainteresowanie: 51001, czas trwania 4m 29s, otrzymana ocena 1619, reakcje 354. Projekt nowelizacji ustawy o OZE zaproponowanej przez Jadwigę Emilewicz. Przepisy obejmują zmiany systemu prosumenckiego, który ma być łagodniejszą wersją Likwidacja dotychczasowego systemu opustów. Posłowie przyjęli projekt, z którego usunięto system net-meteringu (1:1). Rynkowa cena ... Wasze opinie, komentarze:
- Tylko jedno ale. Im więcej prądu na rynku tym cena niższa więc im więcej instalacji PV tym większa moc w tych godzinach dużego zapotrzebowania i niższa cena. Na plus że nie trzeba już liczyć i zatrzymywać się na mocy 10kWp bo nie będzie to miało znaczenia jak w obecnej sytuacji upustów.
- Jak sporo osób zauważyło, ceny latem będą znacznie niższe, więc z tą opłacalnością bym nie wyskakiwał bez wyliczenia pełnego roku. Inaczej traci to jakikolwiek sens.
Inna rzecz to kwestia wpływu zmiany rozliczeń na stan infrastruktury energetycznej. Jak rząd chce poprawić jej stan? Zabijając rozwój fotowoltaiki? Jak zmiana rozliczeń ma wpłynąć na ilość prądu produkowanego i wpuszczanego do sieci? Bez zdalnego odcinania domowych instalacji przez operatorów nic to nie zmieni i w letnie słoneczne dni będzie boost do sieci, który ją może rozłożyć na łopatki. Jednak prawdopodobnie (tak zakładam) zmiana ustawy OZE da taką możliwość operatorom i będą nas masowo odcinać. Na pewno nikt na tym prądzie nie zarobi w czasie na tyle krótkim, aby inwestycja się chociaż zwróciła.
- Tylko cena na rynkach RB raczej już nie wzrośnie, a cena od nowego roku w taryfie G będzie pochodzić pod złotówkę. Teraz mamy 1:0,8 a będzie zapewne gdzieś 1:0,5.
- Ja bym ci ich polecił Linkedin husfarm , widziałem, też się zgadzam,
- Dobre dla hazardzistów
- no nie jednak nie bardzo, myślę że trochę niedokładnie to policzyłeś
- Niestety przykład wzięty z kosmosu. Raz: cena z października a cena ze szczytu produkcji PV (maj-wrzesien) to zupełnie co innego. Dwa: cena godzinowa (gdy już będzie obowiązywać) może być nawet ujemna! Trzy: system podatny na manipulacje na wielu poziomach. Cztery: pozorna korzyść na tym rozwiązaniu wynika z zaniżonej obecnie ceny zakupu energii dla gospodarstw domowych.
- Te 20 tyś na panele to będzie inwestycją z gwarancją zwrotu 0 %
Skoro będzie można dowolnie zmieniać ceny kupna i sprzedaży to tylko naiwniacy sobie będą je montować bez banku energii.
Ja zamontuję tylko żeby somsiadowi ciśnienie podnieść, jak prawdziwym Polak.
- Kw sprzedajemy bez przesyłu, za to nam nikt nie zapłaci czyli nie po ok. 0.58 tylko po ok 0.3. Natomiast kupujemy wraz z przesyłem.
- pożyjemy zobaczymy
- Zapomniał Pan ze cena 650 zł za MWH jest cena z dystrybucja, wiec obecnie sprzedajemy energię znacznie drozej niz cena ktora placimy ale po doliczeniu dystrybucji jest ta 10% zwyżka, jednakze ta sytuacja nie bedzie wieczna poniewaz realnie energia gdyby jz odniesc do ceny z giełdy powinna byc dla konsumenta o 60% drozsza. Niska obecnie cena zakupu wynika z blokad URE dla podwyżek cen energii i z polyki ale gdyby odnieść cene energii giełdowej do obecnych stawek to powinniśmy miec MWH po około 900 zł z dystrybucja i prawdopodobnie taka roznica bedzie miała miejsce w przyszłości poniewaz w porownani porownał Pan jabłko do gruszki. Nie mozna liczyc ceny odsprzedaży energii oraz porównywać tego do odkupu ceny enegii wraz z dystrybucja. Nie mniej jednak każda instalacja bez wzgledu na cene bedzie opłacalna, moze troche mniej niz obecnie ale zawsze lepiej bedzie wyprodukować dla siebie energi niz wszystko brać z sieci.
- Zobaczymy bo jest parę przepisów które,nowych prosumentow zniszcza i najlepiej będzie wyłączyć lub podpisać normalną umowę na produkcję pradu.
W ue piszą że ma być lepiej dla prosumentow ale obecnie wyglada to tak że kogo stać na założenie tak ogromnego magazynu energi aby z6 miesięcy minus nasz pobór zmagazynować to wszystko.
- Jedno pytanie do materiału: skoro sprzedawać będziemy energię to czy nie pojawi się jakiś obowiązek podatkowy, mówię o przychodach , bo o VAT jest wzmianka w materiale
- W kalkulacji nie uwzględniono. Podatku VAT. Więc od kwoty sprzedaży trzeba odliczyć VAT. No chyba, że jesteś przedsiębiorca to możesz sobie VAT odliczyć np. Od Energi kupionej. Dodatkowo przy sprzedaży generujesz zysk co za tym idzie musisz zapłacić za to podatek. Więc finalnie pewnie nie 11% a z 40% bo w podanych przelicznikach są kwoty nie uwzględniające podatków
- najlepsza opcja to off grid. nawet jeśli wyjdzie na 0 co proponuje tauron czy inna pisiorska spółka to lepiej zapłacić producentowi paneli czy aku a n ie tym złodziejom :)
- Być może. ..Dobre sobie.
Lepiej zainwestować w akumulatory zrobione u małych rzemieślników.
Wszystko załatwi klimatyzacja, grzejąca zimą i chłodząca latem.
- LICZENIE CENY SPRZEDAZY DO ZAŁADU ENERGETYCZNEGO Z PRZESŁEM - MAJA PŁACIC TYLKO ZA ENERGIE BEZ PRZESYŁYU TO 27 GR OKOŁO NA DZIEN DZISIEJSZY A ZAKUP Z PRZESYEM TO 68 GR
- Jestem z branży fotograficznej.
Kombinujesz gościu.
Mydlisz oczy ceną prądu, a gdzie dystrybucja za którą będzie trzeba zapłacić.
Reklama rządowa.
Nowy ład, ściema i nic więcej.
Naiwnych pozdrawiam.
- Problem w tym że obliczenia zrobiono 18 października i faktycznie można sprzedawać za taką kwotę, jednak dzisiaj cena ta wynosi zaledwie 35 groszy więc za oddane 2 kWh kupimy 1 kWh. Druga sprawa wg Pana obliczeń upust wynosi 11%, a powinno być 12,5%. Sprawa trzecia to to czy średnia sprzedaży będzie z całych 24 godzin czy tylko z godzin wytwarzania i oddawania energii. I ostatnia sprawa jak będzie liczona średnia cena, tutaj należy wczytać się w ustawę.
- Super dzięki, uwaga taka że jeśli cena prądu jest teraz po 0.58gr i ona jest bez uwzględnienia podwyżek za kupno to za kw będziemy przy tych cenach płacić ok 95 gr za 45% podwyżki wtedy tracimy prawie 40%.
- Radzę doczytać bo nie będziemy sprzedawać energii po cenie rynkowej tak jak pan to przedstawił, nie będzie to 0,58 gr /kWh tylko bliżej 0,25gr/kwh