ROLNICTWO BLOG

blog o rolnictwie




Fotowoltaika - Falownik przyszłości

Oglądalność i zainteresowanie: 12484, czas trwania 4m 30s, otrzymana ocena 353, reakcje 77. Czy mały akumulator ma sens? Magazyn energii może mieć zastosowanie ale jako urządzenie do stabilizacji procesu produkcji energii i jej zużywania. Zarówno produkcja jak i pobór pradu nie są stabilne. Dobrze dobrany akumulator może magazynować chwilowy nadmiar energii i go oddawać gdy chw ... Wasze opinie, komentarze:
- Dziwne teksty słyszę mały akumulator i zyskałbym kilka ,kilkanaście kilowatów, ja mam 4x 240ah i wyciągam maksymalnie 2kwh, jaki mały aku da kilkanaście kWh?
- Kasa kasa kasa....filmy co 12 godzin które nic nie wnoszą
- Proszę o podpowiedź. Mam w planie instalację fotowoltaiczną 5 kW z możliwością rozbudowy w przyszłości do 10 kW. Czy powinienem od razu zakupić falownik dla instalacji 10 kW?
- Na tej stronie też widziałem Koszulki sklep fantastycznekoszulki.pl więcej to już w google trzeba.
- Dziękuje bardzo za ten materiał. Mam dokładne takie same przemyślenia co do idei korzystania z FV. Myślę, iż rozwiązanie takiego typu będzie bardzo ekonomiczne. Obecnie systemy FV są przewymiarowane i to znacznie tak aby produkować na zapas. Lecz wraz powiększającą się liczbą instalacji FV ten model nie jest do utrzymania. Zwiększona autokonsumpcja pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie i zarządzanie energią z FV. Możliwe iż wielkość instalacji będzie mogła być mniejsza. W miesiącach zimowych będzie oczywiście potrzeba dokupowania prądu. Idea całkowicie darmowej energii jest mrzonką, bardzo dobrze napędza ona sprzedaż przewymiarowanych systemów. Jedna burza z piorunem może skutecznie przekreślić całą inwestycję i to w kilku domach na raz. Wykonuje Pan bardzo dobre analizy zapotrzebowania energetycznego Pana domu, powinny być one pierwszym krokiem, może się okazać iż czasem lepiej się opłaca zapłacić pewien rachunek za prąd niż inwestować bardzo dużo pieniędzy w drogą/przewymiarowaną instalację.
- 0:30 hehe czasami lepiej jak zajmujemy się swoim tematem nie zaczepiać rzeczy o których nie ma się pojęcia, nie pasuje to do tego kanału za "słaby research" Ja przy podobnym falowniku tylko mocniejszym mam 40kWh magazyn "akumulatorek"
- Zdecydowanie się nie opłaca takie rozwiązanie w domu. Akumulacja energii jest strasznie droga wiec podnosi koszt inwestycji. Akumulatory są bardzo nietrwałe i zabierają dużo miejsca. Nie wspominając o utylizacji i szkodliwości dla środowiska dla zielonych. Traci się mnóstwo na przetwarzaniu energii z akumulatora 12/24V DC na 230 AC - na pewno więcej niż oferuje program prosumenta. 0.8:1
- Odpowiadając na pytanie : Czy mały akumulator ma sens? to ma jeśli chcemy zapobiegać krótkotrwałym problemom z dostawą energii z sieci , Ale dla czego nie można podłączyć dużego akumulatora? I wtedy będziemy odpowiednio dłużej z niego korzystać. O ile dobrze zauważyłem u Pana jest chyba 60 akumulatorów 55Ah co przy napięciu dla inwertera 48 V da pojemność 825Ah i moc 39600wh czyli prawie 40Kwh!!! To całkiem sporo !! Ale jeżeli zasilamy tym kilka maszyn przypuszczam ze każda z nich to kilka kilowatów no to wiadomo ze tylko parę minut pociągnie , a jak ja w domu zużywam 80kwh miesięcznie to mogę jechać dwa tygodnie.
- Takie małe akumulatory to dobre rozwiązanie dla osób, które mają problem z wysokim napięciem. W momencie szczytu produkcji mogą przechować czasowo nadwyżkę energii, by nie podnosić dodatkowo napięcia.
- Gdzie kupić onemeter?
- Tylko czy to co zyskamy będzie większe od kosztu akumulatora i tego, że będzie to najszybciej zużywający się element systemu, który trzeba będzie regularnie wymieniać. Na stabilizację sieci na pewno będzie to miało pozytywny wpływ.
- ☝
- A co pan wytwarza na tych CNC?
- Witam, bardzo cenne informacje. Oddawanie pradu do sieci to ostatnia rzecz w systemie. Ja mam bardzo maly system, ale i tak kazda nadwyzka jest kierowana na ogrzewanie wody. Pozdrawiam. Polecam szukac baterii demontowanych z hybrydowanych samochodow, mozna kupic bardzo duze pojemnosci duzo taniej. Nie nalezy przeliczac czy w danym momencie sie to oplaca czy nie. W tej chwili pobieraja 20%, a ile bedzie za tydzien, za rok ? nie ma zadnej gwarancji i pewnosci. Pozdrawiam.
- Wszystko OK, tylko ile wytrzymają takie baterie, jeżeli kilka razy będą w ciągu dnia rozładowywane?
- Mając hybrydę z akumulatorem nie wyślemy prądu do sieci, to takie zabezpieczenie dla elektryków, którzy wyłączą prąd aby coś zrobić na sieci. Musiała by być taka hybryda, która się wyłączy przy zaniku prądu z sieci. Dobrym rozwiązaniem były by liczniki prądu z taką funkcją - nie płynie prąd z sieci to on blokuje wysyłanie.
- wysylajac do sieci tracimy 20%, ale magazynując w akumulatorach tracimy podobnie
- Ładowanie akumulatora nie ma 100% skuteczności, i pobór z niego energii też tak ma, więc to ma mały sens
- Łoo panie pojechałeś dziś... Pchasz się w inwertery "ynteligentne" i akumulatory i jeszcze promujesz to na yt. Pan se zapomni przedłużacza wziąć od somsiada i niech se chłop korzysta. CWU se ugrzeje nie dorzucając do pieca "śmieciowego". Jak ma chłop klimę se podłączy (somsiad) niech się grzeje, mach Pan 3 miesiące z głowy ile zużyje tego prądu 500kWh? Dramat 500kWh przy instalacji 10kWp to jest mniej niż "kot napłakał". W zamian za prąd naprawi Panu kosiarkę/samochód/może chleb upiecze/a może i coś uwędzi.
- Tzn kto będzie ten prąd drogo kupował i tanio sprzedawał? Obecni prosumenci też? Niemal w każdym filmie słyszę tą kwestię, że wszyscy od nowego roku będziemy kupować drogo i tanio sprzedawać.
- Cały czas największym problemem pozostanie ładowanie akumulatorów od późnej jesieni do wiosny kiedy to dzień, nawet słoneczny, jest krótki. Zamiast akumulatorów ja bym bardziej skłaniał się ku dodatkowemu źródłu energii np. wiatrakowi. Prawie zawsze wieje, a jak nie wieje to świeci ;)Wiatrak mógłby być sporym uzupełnieniem PV poprawiającym stabilność systemu domowego.