ROLNICTWO BLOG

blog o rolnictwie




01.01.2021 Rójka. Skuteczna metoda zapobiegania rojeniu pszczół.

Oglądalność i zainteresowanie: 42363, czas trwania 20m 34s, otrzymana ocena 778, reakcje 99. Metody zapobiegania rojeniu są bardzo różne, mniej lub bardziej skuteczne i pracochłonne. Wejście pszczół w nastrój rojowy to nie tragedię tylko następstwo dobrego rozwoju rodziny. Tym sposobem można wyprowadzić pszczoły szybko z nastroju rojowego nie tracąc rodziny z pasieki. ... Wasze opinie, komentarze:
- To sensownie wytłumaczone o rojce
- Pozdrawiam
- Świetny film i kawał doświadczenia. Dzięki.
- Kliknij i zobacz sam osy zwalczanie , jak nie to nie wiem.
- Super
- co pan rozumie nalać wody ? czy dosłownie polać wodą susz i włożyć mokry do ula i to wystarczy ?
- Witam. Po jakim czasie możemy z powrotem połączyć rodziny ?
- Witam.jakie zioła w tym roku na start?
- Jestem początkującym pszczelarzem. Czy można połączyć rójkę z inną rodziną z innego ula latem?
- Witam.czy zioła z firmy Dary Podlasia Pan stosował?
- Jest wiele metod i zaledwie kilka dobrych filmików na YouTube, które pokazują jak można sobie radzić z problemem rójki. Do takich zaliczam filmik Kolegi, w którym przekazał to, co najważniejsze. Reszta zależy od nas. Nie spotkałem się, aby któryś z autorów filmów- a mam na myśli wyłącznie ludzi odpowiedzialnych i poważnych- twierdził, że pokazuje metodę jedyną czy najlepszą. Każdy pszczelarz radzi sobie z rójkami inaczej, a sposób zależy od wielu czynników. Kolega pokazał "na sucho" jeden ze sposobów. Nie rozumiem krytyki, bo to tylko przykład. Rójka jest jak powódź. Pszczelarz ma mądrze wykorzystać to zjawisko, a nie sypaś wały czyli np. zakładać kratę na wylotek, żeby matka nie wyszła. Nie zgadzam się, że rójce można zapobiec, bo nikt nie wygrał z naturą. Trzeba robić wszystko tak, żeby pszczoły niejako oszukać, nawet wysypując je na pomost i dając złudzenie rójki. Jeżeli można z rójki mieć korzyść, to po co z tym walczyć?
Kolega pokazał jedną z metod i można dyskutować, co w tej metodzie zmienić, poprawić, ulepszyć, a nie mówić, że jakaś inna jest lepsza. Każda jest dobra, która nie kłuci się z naturą i daje pszczołom i pszczelarzowi to, co chce uzyskać. Pszczoły mają wiedzieć, że zapewniły ciągłość gatunku, a pszczelarz, że zapobiegł rójce.
Na koniec jeszcze jedna uwaga: doceńcie koledzy wkład pracy, czas, wiedzę i chęć podzielenia się doświadczeniem. Większość pszczelarzy nie dzieli się wiedzą. Kolega Mariusz tak. To cenne. Pozrawiam i życzę wszystkim, samego dobrego w nowym roku. sk
- 👍
- Dzięki za fajny uczący film pozdrawiam
- Miód towarowy będzie, jak zabierze się rodnię z matką a pozostawi miodnię na którą nalecą się pszczoły lotne z odstawionej rodni. I tak można działać niezależnie od tego czy ma się Dadanta, wlkp, czy langa. Bardzo przejrzyście omówił to Tomek Kasiak.
Po 2 tyg. ładnie się to łączy. Miodni można ponad to podać jakieś larwy do wychowu lub ramkę z czerwiem żeby nie trutowiały i miły jakąś perspektywę. Masz wtedy pszczoły i miód.
Pozdrawiam
- Bardzo mądre rozwiązanie dobry film powodzenia w nowym roku
- Elegancko wytłumaczone
- Trafiłem tu przez przypadek...gdyby nie pszczoły i informacje o nich ...ten kanał byłby jak miliony innych czyli do dupy😂😂😂😂 ciekawy kanał ciekawe informacje których nie znałem....♥️ i Love Pszczoła 😂😂😂😉✌️👍
- Metoda jak dla mnie słaba lepszy efekt można otrzymać starą metodą ( sztuczne rozrajanie- płyta przed wylot wszystkie ramki strzepujemy razem z matką dość obficie spryskujemy wodą i na tydzień zamiana rodni z miodnią i matkę nad kratę )
- 👍
- w wielkopolskim wystarczy korpusy zamienić .ramki z dolnego do góry matka z węza na dole i po robocie i masz 2 korpusy produkcyjnej pszczoły a ta twoja metoda miodu nie da a roboty sporo
- Witam Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku .Moc miodu i zdrowych pszczol. Dobra i sprawdzona metoda Wissi.