ROLNICTWO BLOG

blog o rolnictwie




000. Fotowoltaika w 2021 - czy to ma sens? Zakładać czy odpuścić to sobie?

Oglądalność i zainteresowanie: 50824, czas trwania 6m 55s, otrzymana ocena , reakcje 413. W tym temacie aktualnie jest taki bajzel że głowa mała... Oczywiście kążda firma montująca panele powie, że luzik i żeby zakładać. Ja wolę jednak posłuchać Was drodzy widzowie Domidrewno. Co myślicie o tych szykowanych zmianach? Dotknie to tylko nowych dospodarstw od 2022 czy może za ... Wasze opinie, komentarze:
- Obstawiam że będzie jak ze szczypawkami... jedni będą namawiać, a drudzy wręcz przeciwnie. No ale... może się mylę? Dajcie znać proszę.
- Po co te umowy i płacenie rachunków? Energia ze słońca jest darmowa! W Polsce jest totalne złodziejstwo i oszustwo! Można jedynie płacić za zakup i montaż paneli, naprawy i konserwacje. Jeżeli ktoś założy sobie panele to nie powinien płacić za prąd ani grosza. Niestety ludzie dają się nabierać i płacą duże rachunki.
- Trochę gadania. Fajnego gadania. 👍 6:32
- A tu może zerkałeś http://akwarium.co.pl/ - może i więcej, ale czy ok?
- Jedyne panele jakie mają sens to zasilające bojler na ciepłą wodę .Pozdrawiam
- Warto przeczytać projekty ustawy, zarówno pani Emilewicz i pana ministra. Oba są oczywiście niekorzystne w stosunku do obecnych zasad rozliczeń, ale … po pierwsze żaden z nich nie zmienia warunków dla obecnych posiadaczy paneli prze kolejne 15 lat, po drugie przy ciągłych podwyżkach i dotacjach w niektórych regionach sięgających 80-90 % warto założyć panele nawet dla bieżącego użycia w ciągu dnia. Dla przykładu podam koszty mojej inwestycji, wcale z nie największą dotacją: koszt 36900 - dotacja 15000 - ulga PIT 7000 = 14900 rachunki za prąd 400 miesięcznie za rok 4800. czas zwrotu ok3 lata +/- parę miesięcy bo trzeba dodać koszty stałe . Pozdrawiam
- 478 [ Fotowoltaiko ]
Fotowoltaiko tyś
tlenu oszczędnością ,
tyś nie ozdobą dla dachu,
a dla płuc radością.
Dwadzieścia jeden procent tlenu
potrzeba dla lekkiego oddechu,
spieszmy zakładać fotowoltaikę ,
byśmy do lekarza nie biegli w pośpiechu.
- Mam firmę i montuje PV robię filmy na YT. Omawiam na kanale kwestie fotowoltaiki. Jak już wiemy przepisy zmienią się dopiero za rok a pewnie za 2lata. A jeżeli chodzi o opłacalność to OK jest to opłacalne ale instalacja minimum 6.5kw. Liczę na odpowiedz.
- Ja mam proste rozwiązanie: zrobić to samemu. Kupić panele, kupić inwerter(-y), kupić akumulatory, samemu to zamontować i nie podpisywać z nikim żadnych umów. Kupować prąd od elektrowni, gdy ma się go za mało, ale nic im nie sprzedawać.
A wiecie, dlaczego fotowoltaika jest okej, ale polskie prawo aktywnie zwalcza elektrownie wiatrowe? Bo na wiatrakach trudniej jest zarobić sieciom energetycznym. Ponadto trudniej kontrolować i monitorować zapotrzebowanie na prąd, więc elektrownie mają problem z regulacją produkcji. Elektrowni szczytowo-pompowych, które by pomogły ten problem rozwiązać w Polsce się nie postawi, bo ekolodzy będą krzyczeć, że siedlisko siekieratek albo innych patyczaków chcą zniszczyć...
- "Agenda 2030", 'Fit for 55" - zakładają CAŁKOWITĄ likwidację węgla, ropy i gazu. Skąd wtedy weźmiemy prąd?
- 2 lata temu miałem podobne obiekcje, dot. opłacalności, podejścia rynku energetycznego i rządu do takich indywidualnych inwestycji. Zacząłem od innej strony, czyli od instalacji typu OffGrid, używanych paneli i bardzo skromnej instalacji wykonanej w 100% samodzielnie, właściwie z materiałów do recyklingu. Po jakimś czasie zorientowałem się, że:
1. To działa, nawet na używanych panelach.
2. Baterie, nawet największe, w lecie, w ciągu dnia są w 100% naładowane i trzeba się mocno gimnastykować aby wykorzystać, co by nie było, darmową energię ze słońca.
3. W OffGrid'zie nie ma co zrobić z nadmiarem energiil ileż mozna uruchamiać pralkę, zmywarkę i suszarkę ;)

Działanie w OffGrid'zie doprowadziło mnie do kilku przemyśleń:
1. TO DZIAŁA, Tak fotowoltaika techniczne działa świetnie, ale trzeba odpowiednio zwymiarować swoją instalację.
2. W końcu dowiedziałem się ile potrzebuję energii mój dom.
3. Zacząłęm racjonalnie gospodarować energią, tj. uzywamy dużych obciążeń tylko kiedy jest słońce(jeśli jest taka możliwość), a kiedy gaśnie zużycie powili powinno maleć.
4. Wzrosła świadomość 'energetyczna' domowników.
5. Co zrobić z nadmiarem energii? Sam OffGrid to nie rozwiązanie, trzbeba czegoś więcej, np rozwiązanie hybrydowe.
6. Fotowoltaikę zakładamy nie po to aby płacić rachunki po 30-50zł. Rpbimy to po to aby zmienić gospodarowanie energią na najniższym poziomie - w domu. Fotowoltakę zakładamy aby polepszyć swój standard życia, np zmieniając jedno medium np ogrzewające nam CWU, na bardziej ekologiczne, lub w perspektywie tańsze...w okresie wiosenno/letnim.
Aby ładować np auto elektryczne - ropy sobie nie wykopiemy w ogródku, ale energię z fotowoltaiki możemy przekazać do auta, którym później możemy się poruszać.
7. Pompa ciepła, bufor ciepła, to rozwiązania alternatywne dla paliw kopalnych np w okresie przejściowym (korzystając ze zgromadzonych, wirtualnych kWh w ZE).

Z buntowniczo nastawionego offgrid'owca, stałem się orendownikiem każdego rodzaju typu fotowoltaiki, On i Offgrid. I nie wazne, czy 'inwestycja' zwróci się po 5,7, czy 10 latach najważniejsza jest sama zmiana świadomości w głowie która powoduje, że zmieniamy swoje podejście i przyzwyczajenia w gospodarowaniu energią.
I na finale sama fotowoltaika daje niewiele, ale rozwiązania do inteligentnego zarządzania nią (router energii)dopiero dają możliwości korzystania w jej większej ilości bez konieczności obciążania przestarzałych (rzekomo) sieci energetycznych doprowadzonych do naszych domów.
Jeszcze niedawno śmiałem się z aut elektrycznych i ich problemów i braku infrastruktury, a teraz sam myslę o takim.

BTW: świetny kanał i materiały!

Pozdrawiam
- Moje zdanie na ten temat że jesteśmy zmuszeni różnymi dyrektywami unyjnymi do inwestowania w odnawialne źródła energii.Czyli biomasa w spalaniu w elektrowniach , wiatraki, no i panele fotowoltaiczne.Jak byśmy zostali przy węglu bez zielonej energii to prąd byłby połowę tańszy,a że mamy 80 gr.za kw to zaczyna się opłacać zielona energia czyli samonapędzająca się koło . Ale z drugiej strony u nas zaczęła się zabardzo rozwijac fotowoltanika i niestety bilans dla energetyki staje się coraz bardziej niekorzystny i dlatego muszą jakoś fotowoltanikę uwalić i tak będziemy balasowac na granicy opłacalności.Moze ci którzy zainwestowali parę lat temu coś zyskają ale moim skromnym zdaniem ta inwestycja w fotowoltanikę staje się coraz bardziej ryzykowna.Pozdrawiam
- A ja będę montował w tym roku. Bo z roku na roku coraz większa inflacja i większe podwyżki mediów. Nie liczą w kategorii po ilu latach się zwróci tylko w tej ze teraz mam pieniądze a potem nie wiadomo jak będzie. Nie rozumiem tych dziwnych wyliczeń ze po 15 lub 105 latach się zwróci ? A skąd wiecie jakie ceny będą mediów. Na pewno drożej, i wartość pieniądza mniejsza. Dla tych co w ten sposób liczą to mam pytanie, po co budujecie energooszczędne domy ze szczelnymi oknami 24 cm muru i 20 cm grafitowego styropianu? Nie lepiej budować z cegły ? Przecież to się nie opłaca i zwróci dopiero po 15 latach. Ja jestem co najmniej w połowie lub trochę mniej mojego życia i zamierzam użytkowość dom i panele przez przynajmniej 50 lat i nie mysle w takich krotko wzrocznych kategoriach. Dzieci przychodzą a potem wnuki, chrzty, komunie, wesela, dom dla dziecka i dopiero wtedy będziecie liczyli każdy grosz
- Od około 30 lat mamy takie żonty ( to błąd sam w sobie) dzięki komu?? Bo takie durne jest nasze społeczeństwo, po prostu w większości ludzie chcą być dymani i muszą mieć powód do narzekania .... Innego wytłumaczenia tej głupoty w głosowaniu na złodziei nie widziałem.
- Przyjmujac normalnie rachunek 350zl za miesiac domu 140m2+/- Klient zakladajac panele placi tylko 34zl miesiecznie czyli same oplaty przesylowe i tp. Wspominajac ze placil wczesniej te 350zl to Czy Panstwo Polskie pozwoli na to by miedzy palcami uciekalo im miesiecznie 326zl??!! Od jednego klienta? 😊 mnożąc to przez ilosc "użyszkodników"....... Dziekuje.

Aha gdzie nie zapytasz to panele to z montazem wychodza miedzy 30 a 45tys
Placisz miesiecznie 350zl x 12m co daje 4200zl x 10lat =😂 to 42000zl Tyle.
- Dojechałem do 4:32 mam dość . Dyskusja , której oczekujesz jest bez sensu . Bo nie wiesz co będzie . Jak w dodatku chcesz przefiltrować HEJT .
A ZA 5 , 10 , 12 LAT KTO BĘDZIE ŻĄDZIŁ JAKIE PODEJMIE DECYZJĘ ?????? POTRZEBNA CI SZKLANA KULA .
Ja to mam problem jaką firmę wybrać jakie panele . itd ...
Słuchając , że zaraz zabiorą to dla przykładu , jutro płatna służba zdrowia , i dzieci co do szkoły idą też z kasą co miesiąc .
A chyba masz dzieci i co miesiąc 500 + jest , czy Ci zabrali ?
Moim zdaniem masz złe podejście do tematu .
Myślenie jak tych co mówią , że drogo jest jeździć samochodem na prąd . I podają cenę z punktu do ładowania . [ Mi akurat dość bliski temat ] ze względu na zainteresowanie . pozdrawiam Andrzej
- rząd nikogo nie zmusza ani do zakładania paneli,tym bardziej do brania 500 plus
- Chyba mają zmieniać liczniki na nowe = zmiana umowy, pierwszym wymienią tym z fotowoto
- najlepiej to osobno sobie kupic i zrobic OFF GRID , ... niewchodzic w zadne uklady z dostawcami oszutami ..... gonic ich z daleka ....hmm ...niepodpisywac zadnej umowy, ..... NR 1 BYC SAMEMU NIEZALEZNYM
- Fotowoltanika ma sens tylko na własny użytek.
- Mimo że z Nowym Rokiem wchodzą w życie kolejne 'obostrzenia' to jednak według mnie panele wciąz mają sens. Zwłaszcza jesli się spojrzy na sytuację z prądem. Lepiej to raczej nie będzie...Wręcz przeciwnie. Prąd za chwilę będzie na wagę złota. Więc to chyba najwyższy czas zrobić szersze rozeznanie w samodzielnej produkcji prądu. Energia odnawialna w tej sytuacji to jedyne słuszne rozwiązanie. Szczególnie że w ads green mają dobre rabaty na zakup paneli - jedne z lepszym w wielkopolsce. Wystarczy zabrać się za temat jeszcze w tym roku i działać na aktualnych warunkach